Aşırı ısınmakta olan bir dizüstü bilgisayarı nasıl onarabilirim?

Videolarınızı şifrelemek veya bilgisayar oyunları oynamak gibi bir yöntem kullandığınız halde dizüstü bilgisayarınız aniden donar veya kapanır zamanlar vardır. Korkunç “ölüm mavi ekranı” nı göreceğiniz zamanlar da vardır. Zorluk tam olarak nedir?
Elbette, dizüstü bilgisayarınızın veya bilgisayarınızın aşırı ısınması gerçeği ile bağlantı kurabilirsiniz; bu da, çoğunlukla, bazı uygulamaların kullanımı nedeniyle, öğelerinden aşırı ısı geldiğinde ortaya çıkar. Bu gerçekleştiğinde, özellikle aşırı ısınma belki de daha fazla donanım hasarı yaratabilir ve pc’nin dağılmasına neden olabilir; çünkü bu insanların bu günlerde yaptığı her küçük şey bu kadar zorlanır, çünkü bu günlerin desteğine ihtiyaç duyarız bir bilgisayar. Bir dizüstü bilgisayarın veya bilgisayarın aşırı ısınmasına neden olan bazı faktörler de vardır ve bunlardan bazıları:
* Tam olarak nereye yerleştirildiğini. Bunun hakkında da çok şey hissedemezsiniz, ancak bazı durumlarda bilgisayarınızın yeri ikilemdir. Bilgisayarın taraftarlarının serin hava elde etmeyi ve sıcak havanın içeri girmesini önleyecek şekilde güzelce havalandırılmış bir yerde konumlandığından emin olmalısınız. Ayrıca, klima cihazınız veya evinizdeki diğer bazı elektrikli fanlar da çalışıyor.
* Fazla saat sürme. Bu, CPU’nun beklenenden daha hızlı bir şekilde çalışması durumunda olur. Elbette, hızlı performans gösteren bir Pc edinmek çok güzel, ancak CPU’nuzu 24 saat kullandığınızda, bilgisayarınızın aşırı ısınacağına ve yaşamının uzun sürmeyeceğine güvenebilirsiniz.
Toz CPU’nuzun temiz ve fanlar çalışıyor olması, aksi takdirde tozun ısı emici üzerinde kalması ve Pc’nin sigara içmesine neden olabilir.
Nasıl düzeltilir?
Bilgisayarınızda güçlük çekiyorsa endişelenmeyin. Aşağıda listelenen aşırı ısınmaya karşı bilgisayarınızı durdurmanıza yardımcı olabilecek bazı stratejilerdir.
* Her şeyden önce özelliklerini doğrulamak için ihmal etmeyin. CPU’nun el kitaplarını, bir çok sıcaklığın üstesinden gelebildiğini görmek için doğrulayın. Bilgisayarın sıcaklık değerlerini görmek için “UEFI” veya “BIOS” ayarlarını doğrulayabilir veya bilgisayar sisteminizin sağladığı ısı miktarını belirlemenize yardımcı olacak programları indirebilirsiniz.
* Isının nereden geldiğini tam olarak öğrenin. Hava uygun bir şekilde akmadığında, ısı, kişisel bilgisayarınıza aktarılır, bu nedenle havalandırma kanallarını kontrol edin ve hava üfleyip indirmediğini veya sadece durgunluğunu kontrol edin.
* Fanlar ve diğer donanımın yeterince çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Bazen, bir PC aşırı ısındığında, esasen fanlar, grafik kartları ve CPU’nun diğer bölümleri takılı olmadığı veya yapmaları gerekenleri yerine getirmekte başarısız olmasıdır. Çıkartmayı kaldırın ve etkili bir şekilde çalışabilmesi için biraz mineral yağı düşürün.
* Doğru Havalandırma için Doğrulayın. Hiçbir koşulda dizüstü bilgisayarı veya bilgisayarı duvara, bir ısıtma havalandırma birimine veya radyatöre yerleştirmeyin, çünkü bu sorunlar fanların CPU’yu soğutmasını önleyecektir.
* Isı emicileri üzerinde gerçekleştirin. Önce ısı eşyasını çıkartıp daha sonra bazı termal macunu tekrar uygulayın çünkü esasen yaşlı olabilir veya uygun şekilde takılmamış olabilir. Bu sıklıkla, fazla mesai getiren parçalarla PC’ler için gerçekleşir ve orijinal CPU’nun 1. noktadaki görünüşü değildir.
* Çok fazla veri kullanmayın. Zaman zaman zorluk, başta kapalı başlatma olmak üzere çok sayıda çalışan uygulama olduğu gerçeğiyle tetiklenir. Her bir uygulamanın bilgilerin ne kadar önemli olduğunu kontrol etmek, CPU kullanım miktarını ve süreçlerin ne kadar hızlı yüklendiğini kontrol etmek için iş yöneticisini kullanın. Çok fazla zaman alırsa, tabii ki ısınmasına neden olacak olan Bilgisayarınız için daha fazla çalıştırma anlamına gelir. Hiçbir masrafa gerek yok.
* Ve, asla tozdan kurmayı unutma. Dizüstü bilgisayar kasasından farklı donanıma toz birikir ve Pc’nin aşırı ısınmasına neden olur. Bu nedenle, bilgisayarınızın her zaman temiz olduğundan emin olmanın en etkili yoludur. Yapımı durdurmak için kasayı temizleyin ve fanları kendiliğinden düzgün bir şekilde temizleyebilmeniz için fanlardaki kapakların vidalarını sökün. Soğutma kanallarını etkin şekilde temizleyin.
Önleme çözümden çok daha iyi
Klişe sesleri gibi, eğer Pc’nize çok iyi bakacağınızı biliyorsanız, aşırı ısınmaz. Bu nedenle, bilgisayarınızın sıcaklığını kontrol ettiğinizden emin olun ve burada listelenen tavsiyeleri düşüncelerinizde saklayın, böylece bu soruna rastladığınızda ne yapmanız gerektiğini bilirsiniz.