Kara Cuma’nın Korkunç Genius

Taksi sıkıntısı nedeniyle, Manhattan’ın Batı Yakası’ndan Central Park evi üzerinden 2’nci Cadde’deki daireme doğru yürüdüm.
Ben ikamet ederken, yakınımdaki akrabalarımın yanından en yakın yerlere gelmek için 12 yaşından fazla endişe duyan insanlardan geçtiler.
Caddenin karşısından bile kalabalığın içinde hissedilebilir bir gerginlik hissedebiliyordum. (Daha sonra en büyük satın alma sırasında bir kız tarafından kapıların açılmasından önce 2 tutuklama yapıldığı söylendi.)
İnsanların bir kez daha acı çekmeye ve elektronik ücretlerden daha fazla hapse girmeye istekli oldukları gerçeği, bugün satın almaya gitmeyi tercih etti.
Black Friday’de 12 saat alışverişten aldığım şey şu:
Perakende, alıcıya satışta çok miktarda ürün almazsa, onlara korkunç bir şey geleceği yanılsamasını sunan bir atmosfer yaratır.
Bir avuç dolusu dakika atmosfer heyecanlandı, ama daha sonra iki farklı insanın tam teşekküllü bir mani durumuna ulaşacağımı izledim. Bu büyüleyici değil, ama üzücü.
Bu alışveriş yapanlara ne oldu?
Bu insanların birçoğunun, özel “Kara Cuma” kitapları ile birlikte, personelin mağazada vermeyeceği (uygun bireyleri gerçekten önemsemedikçe) kitapların aşırı derecede değerli göründüğü kuponlar vardı.
Neredeyse alışveriş yapanların bir kitapçıkta psikolojik olarak bağımlı olduklarını söyleyebiliriz, yılın herhangi bir günü, üzerine yazdırıldığı kağıda değecektir.
İzlediğim ilk kişi, yeterince iyi teklif almıyormuş gibi hissettim. Kayıtçıya yaklaşırken, tuhaf boyuttaki piller ve boş CD disk paketleri gibi zekice bir şekilde titizlikle çalışmaya başladı.
Pazarlık isteyen bir kişinin yapacağı bir çeşit satın alma değildi.
Bu ayırt edici oldu. Bayan terlemeye başladı ve kayıtçıya yaklaşırken daha da kötüleşti.
Sony’nin bir fotoğraf makinesine bir tane daha alışveriş yaptıklarını ve bu kamera için benzer vakaların 4’ünü sattıklarını gördüm.
Ona ödeme sırasını beklemesine rağmen, 20 farklı, oldukça rasgele şeyler hakkında dokunduğunu izledim.
Bu Kuponların Yanılsaması
Kupon kitapçıklarına dönün. Sadece en çekici ve hasta onları mağazaya götürür, mağaza çalışanları mutlak geçit görevlisi olarak hareket eder.
Bunların yarısının yeni bir üniversite mezunu olup, gerçek bir meslek arayışında olduğunu düşündüğümde, kısa bir süre sonra bana soru sormaktan ve nihayetinde indirimlerden oluşan bir dinleyici kitlesine sahip oldum, ancak bana bir karmanlık yapması için bana fiziksel kupon vermediler.
En etkili yatırımlarımda ilk 20 dakikamdan kısa bir süre sonra, bu personelin niçin potansiyel olarak zararlı olabilecek bir şeyle yakalanmaktan ziyade kayda değer bir karmaşık kod gibi görünen kodları niçin girdi yerine yerleştireceğini tercih edebilirdim. kupon kitapları gibi.
Modell’in müdürü bana 80 dolarlık bir Nike’ı 80 dolardan daha az bir para karşılığında almak için bana fiziki bir kupon vermişti, ama o benim ceket cebimde (katlanmış halde) yasadışı narkotik satıyormuş gibi düz bir yere koydu.
Gelir tasarrufu ile ilgili değil, mecburlukla ilgili. New Jersey’den aldığım uzun gecelerdeki adil paylarımı, bir defaya mahsus beş dolarlık hayat sigortasını kaybetmiş rastgele kumarbazlarla, Atlantic City’de dövülmüş bir Trump Casino’daki Blackjack masasında oturan eski yüksek kolej arkadaşları ile geçirdim.
Bugünlerde gördüğüm kadın ve erkeklerden daha zihinsel olarak yönetiliyorlardı.
Ayrıca, her şeyden kısa bir süre sonra, Black Friday’in fırsat gideri o kadar yüksek ki, asgari ücret üzerinde çalışıyor olmanız gibi, ancak kuponlar, biriyle ilgili farklı bir şeyi yumruklayabilen insanlarla dolu çılgın atmosferler gibi faktörler Nintendo, ek 365 gün boyunca gelmeyecek bir pazarlık aldığınızı gösteriyor. (En azından bir gün daha, 2012’de bir yıl olacak.)